Jak odpowiedzieć na pytanie: „Co wiesz o naszej firmie?”

„Co wiesz o naszej firmie?”

 

Specjaliści ds. Rekrutacji na każdym spotkaniu rekrutacyjnym z kandydatem zadają to kluczowe pytanie: „Co wiesz o naszej firmie?”. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczem do sukcesu, a dzięki naszym wskazówkom unikniesz stresu oraz osiągniesz zamierzone cele.

Zbierz informacje

Poświęć swój czas na odnalezienie jak największej ilości informacji o firmie do której aplikujesz, dzięki czemu staniesz się bardziej świadomym i kompetentnym kandydatem. Możesz skorzystać z kilku źródeł:

Witryna internetowa 

 Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje o firmie, jej historii, misji, usługach, produktach oraz osiągnięciach.

Dzięki informacjom o celach firmy będziesz mógł sprawdzić w jaki sposób możesz dopasować się do kultury organizacyjnej firmy, jakie działania pracodawcy powodują, że chcesz podjąć z nim współpracę. Pokaż, że chcesz być częścią organizacji, która wyznaje podobne wartości.

„ Firma w swoich codziennych działaniach wspiera Domy Dziecka w województwie Dolnośląskim, a ja od wielu lat jestem wolontariuszem, który pomaga przy zbiórce na prezenty świąteczne dla dzieciaków. Wyznawanie podobnych wartości może doprowadzić nas do wspólnego sukcesu na płaszczyźnie zawodowej jak również charytatywnej „

Media społecznościowe

Zostań obserwatorem firmy na wszystkich dostępnych portalach społecznościowych ( Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+, YouTube ) oraz sprawdź jakie posty bądź filmy udostępnia.

Podczas rozmowy możesz pochwalić się znajomością artykułów zamieszczonych na portalach pracodawcy, wykazać zainteresowanie jednym z ostatnich wpisów i rozwinąć ten temat.

„ Z racji moich zainteresowań branżą energetyczną od dłuższego czasu obserwuje Państwa profil na Facebooku. Muszę przyznać, że wiedza którą przekazujecie, nowości techniczne, filmy instruktażowe oraz ostatni artykuł, który dotyczył „inteligentnej turbiny”  – utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to firma, która stawia na innowacyjność oraz ciągły rozwój swoich pracowników. „

Wyszukiwarka Google

Poszukaj artykułów na temat firmy na stronach branżowych. Tak jak w poprzednim przykładzie, będziesz mógł pochwalić się znajomością aktualnych nowinek dotyczących pracodawcy oraz jego działań.

Do researchu dotyczącego przyszłego pracodawcy polecamy również narzędzia Google Finance oraz Google News.

Sieć kontaktów

Twoje konta na portalach społecznościowych mogą stać się najcenniejszym źródłem informacji. Poszukaj, kto z Twoich znajomych pracuje bądź pracował w firmie do której aplikujesz – jest to osoba, która może Ci „sprzedać” sporo informacji, dzięki którym będziesz mógł zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Możliwe, że ktoś będzie mógł Cię zarekomendować?

Znajdź powody

Po przeprowadzeniu badań znajdź kilka powodów dla których chcesz pracować w tej firmie. Pomyśl jak możesz połączyć swoje umiejętności z wymaganiami pracodawcy. Poniżej prezentujemy kilka przykładów:

  • Innowacyjność i stawianie na rozwój pracowników
  • Kultura organizacyjna
  • Pozycja lidera na rynku pracy
  • Wysokiej jakości usług bądź produktów
  • Przejrzysta ścieżka kariery
  • Bogaty pakiet benefitów pracowniczych

Odnieś się do ogłoszenia

Przed rozmową kwalifikacyjną zapoznaj się z treścią ogłoszenia na które aplikujesz. Znajdziesz w nim odpowiedzi na kilka ważnych pytań, które może zadać Ci rekruter. W wielu ogłoszeniach pracodawca umieszcza najistotniejsze informacje o swojej firmie, jak również o tym co oferuje swoim pracownikom. Przywołując fragmenty ogłoszenia na rozmowie utwierdzasz pracodawcę w przekonaniu, że zależy Ci na pracy właśnie w jego firmie.

„Podczas analizy oferty pracy, zauważyłam że jako jedna z nielicznych firm oferują Państwo bogaty pakiet szkoleń międzynarodowych, dzięki siedmiu filią, które posiadają Państwo za granicą Polski. Jest to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy od międzynarodowych specjalistów, ale również na doszkolenie znajomości języków obcych. „

Błędy, których należy unikać

 Zbyt ogólne odpowiedzi

„Zapoznając się z informacjami o Państwa firmie, znalazłem same pozytywne opinie i uważam, że warto dla Państwa pracować, ponieważ może to przynieść same korzyści zarówno dla Państwa jak i dla mnie”

 Zbyt szczere odpowiedzi

„Pomimo wielu negatywnych opinii, które znalazłem w mediach społecznościowych, uważam że gwarantują Państwo dogodne warunki, szczególnie jeżeli chodzi o kwestie finansowe, dlatego dołożę wszelkich starań aby dostać tą prace.

 Przesadna pewność siebie

„ Uważam, że odpowiedź na pytanie „Co wiesz o naszej firmie?” nie jest w stanie przekazać Państwu informacji o moich zaletach oraz umiejętnościach, które mogę wykorzystać w Państwa firmie. To pytanie wydaje się być zbędne.”

 

Podczas odpowiedzi na to pytanie pamiętaj, aby skupić się na powyższych aspektach a Twoje szanse w procesie rekrutacji znacznie wzrosną. Skup się na kulturze korporacyjnej, stylu zarządzania i misji firmy, a nie na tym co firma może zrobić dla Ciebie.

Przed rozmową kwalifikacyjną zapoznaj się również z 70 najczęściej zadawanymi pytaniami i nie daj się zaskoczyć pracodawcy.

 

Powodzenia